PR Články » Zdraví » Odpovědi na nejčastější otázky ohledně zdraví vašich zubů – 2. část
Odpovědi na nejčastější otázky ohledně zdraví vašich zubů – 2. část
Zubní hygiena je zásadní pro zdravé a krásné zuby, které jsou v dnešní době jakousi naší vizitkou. Už proto je toto téma tolik diskutované. Co je a co není pro zuby ideální? Odpověď na nejčastější otázky ohledně péče o zuby a ústa.
Co způsobuje citlivost zubů?
Citlivost nastává v případě, že je odhalena zubovina v oblasti zubních krčků čímž se otevřou kanálky, kde se nacházejí nervy. K obnažení krčků může dojít v důsledku ustupujících dásní nebo opotřebení skloviny. Citlivost zubů se projevuje jako velmi nepříjemná bolest při požití teplého nebo studeného. Aby nedošlo k obnažení zubních krčků, je třeba čistit zuby opatrně a vyhýbat se kyselým potravinám a nápojům. Citrusové plody, šťávy, vína a limonády nevyjímaje.
Je bělení zubů a používání bělících produktů zdravé?
Z velké části ano. Záleží ovšem na způsobu bělení. Bělení pomocí různých abrazivních prostředků může způsobit dočasnou citlivost zubů. Ohledně vhodného bělení zubů je třeba se poradit se svým zubním lékařem. Skvrny od kávy, vína nebo čaje pomůže odstranit bělící zubní pasta běžně dostupná v lékárně.
Jaké potraviny oslabují zuby?
Sem patří zcela určitě cukr. Ten totiž živí bakterie, které se pak rychleji rozmnožují, čímž vzniká zubní plak. Kyselé nápoje a potraviny také nejsou pro zuby ideální. Samozřejmě zde platí všeho s mírou. Pokud se bez sladkostí neobejdete, snažte se ho jíst méně často. Nezáleží ani tak v jakých dávkách sladkosti sníte, ale lépe jednou sníst více sladkostí než každý den jen trochu. Řešením je pak samozřejmě vyčištění zubů po každém jídle, vypláchnutí úst vodou, která pomáhá neutralizovat kyselost a uvolnit nečistoty nebo žvýkat žvýkačku bez cukru, která pomáhá produkovat sliny, které mají antibakteriální účinky.
Jak si správně čistit zuby?
Pravidlo je dvakrát denně po dobu tří minut. Kartáček by měl mít měkké štětinky, aby nedocházelo k obrušování zubní skloviny. Větší mezery v zubech, kde se zachycují zbytky jídla a tvoří se tak plak, vyčistíme pomocí mezizubního kartáčku nebo dentální nitě. Jako vhodný doplněk je i ústní voda, která se taktéž dostane všude a vyčistí i jazyk.