Aby záda nebolela
Zákazníci se na nás často obracejí s tím, že je bolí záda a ptají se, která matrace jim pomůže bolest zad vyřešit. Takto jednoduché to však není, protože bolest zad nebývá způsobena pouze nevhodnou matrací. Bolestí zad se během svého života setká snad každý. Je to dáno novým způsobem života, kdy více sedíme u počítače nebo u televize, jezdíme autem, nosíme tašky na jednom rameni nebo v jedné ruce a stále méně se hýbeme. Když poté spíme na nevhodné a nepohodlné matraci a tělo se přes noc nemůže regenerovat, o problém s bolestmi zad si přímo koledujeme. Bolest zad však může také znamenat onemocnění organismu, neměla by se proto podceňovat. Běžná bolest zad je nejčastěji zapříčiněna mechanickým poškozením, přílišnou námahou, špatným držením těla, špatnou obuví nebo špatným podkladem při spánku.
Ideální je bolestem zad předcházet, a to tak, že pravidelně a správně cvičíte (alespoň 2x týdně), na kratší vzdálenosti chodíte pěšky, plavete, žijete aktivně, v práci sedíte na kvalitní židli a občas se protáhnete, nemáte kila navíc a večer spíte na posteli s kvalitními lamelovými rošty a matracemi.
Co však dělat, pokud vás záda již bolí?
Nejprve je třeba rozlišit, o jakou bolest se jedná. Zda se jedná o bolest krátkodobou nebo chronickou, trvající déle než 3 měsíce.
Pokud vás záda bolí občas a nepravidelně, bude stačit začít cvičit, nejlépe jógu nebo pilates, existují i cvičení zaměřené speciálně na bolesti zad. Za bolest zad překvapivě může oslabené břišní svalstvo, když břišní svaly ochabují, zádové přebírají jejich funkci, a to je špatně. Je proto nutné posilovat břišní svaly a protahovat svaly zádové. Zádové svaly v oblasti beder mají sklon se zkracovat, proto je neposilujeme, ale protahujeme.
Cvičení ale rozhodně neřeší vrozené vady nebo chronické bolesti zad. Pomáhá proti běžným bolestem způsobeným sedavým zaměstnáním. Pokud jsou problémy zad větší a dlouhodobější je jistě nejvhodnější začít řešit problémy zad u ortopeda, který určí diagnózu a upřesní, jestli se nejedná o vážnější problém vyžadující lékařskou péči. Pokud lékař odhalí závažnější problém, řídíte se dále pokyny lékaře a případné cvičení konzultujete s ním. Lékař vám také může předepsat hodiny fyzioterapie, kde se učíte cviky, které posilují a protahují zádové svaly, aby záda nebolela.
Často lékař příčinu bolestí neodhalí, protože bolest zad není nemoc, ale je spíše příznak nemoci nebo vedlejší projev jiných skrytých potíží nebo je bolest dána sedavým životním stylem, na který člověk nebyl přizpůsoben. Nejvhodnější začít se cvičením a vytrvat v něm. Cvičit je nutno pravidelně a správně, zádové svaly posilovat a protahovat. Cvičení je také vhodné při bolestech zad v těhotenství, které je dáno změnami v těle matky.
Unaveným zádovým svalům prospěje také masáž zad, kterou můžete provést i sami doma a plavání. Pokud máte nevhodné matrace a rošty, je nutné také vyměnit staré matrace za nové a kvalitní a položit je na kvalitní lamelové rošty. Anatomický polštář je správnou volbou pro ty, kteří mají problém s krční páteří.
Bolest zad nevyřešíte pouze nákupem nové matrace. Důležité je změnit sedavý životní styl, začít cvičit a hýbat se a spolu s kvalitním spaním jistě docílíte toho, že vás záda bolet přestanou. Držím vám palce, abyste uspěli v boji s bolestí zad, mě se to povedlo, pravidelně cvičím a běhám, spím na kvalitních matracích a roštech a bolest zad se mi několik let vyhýbá.