Noční vidění a hvězdářský dalekohled
Hvězdářský dalekohled se dělí podle konstrukce do dvou základních skupin; čočkové (refraktory) a zrcadlové (reflektory). Nabídka dalekohledy-puskohledy.cz nabízí obě skupiny těchto hvězdářských dalekohledů a umožňuje díky preciznímu filtru hledání podle různých, vámi zvolených, parametrů.
Reflektory mají nižší hmotnost a větší světelnost. Větší světelnost dalekohledu je výhodnější při pozorování vzdálenějších vesmírných těles. Pro pozorování Měsíce, planet sluneční soustavy, mlhovin, atd. jsou vhodnější naopak dalekohledy s nižší světelností, tedy s menším průměrem vstupní pupily. Hvězdářský dalekohled s nižší světelností je cenově dostupnější než dalekohled vhodný pro pozorování vzdálených objektů a tedy s vyšší světelností.
Trh s dalekohledy nemyslí jen na milovníky nočního pozorování, ale také na myslivce, ornitology, turisty, pozorovatele, námořníky, fandovy do sportu či milovníky kultury a další. Pro každého ze jmenovaných je na trhu možné najít vhodný dalekohled.
Dalekohled je přístroj k optickému přiblížení pomocí dvou soustav zrcadel, nebo čoček, objektivu a okuláru, kterým se pozoruje objekt.Hlavními parametry, podle nichž se určuje mimo jiné využití dalekohledu, jsou světelnost a zvětšení. Podle konstrukce se, stejně jako hvězdářské dalekohledy, dělí na refraktory a reflektory.
Noční vidění je optický přístroj podobný dalekohledu. Stejně jako ten, si noční vidění můžete pořídit jako monokulár, nebo binokulár. Noční vidění pracuje se zbytkovým světlem, které zesiluje a vy tak můžete zesílený obraz nazelenalé barvy vidět v okuláru. Zbytkovým světlem rozumějte světlo měsíce, či hvězd. A čím je zbytkového světla více, tím máte zajištěno lepší pozorování. Nečekejte však, že noční vidění vám umožní pozorovat v úplné tmě. Noční vidění potřebuje alespoň minimum světla. Přestože občas je nutné „prozkoumat“ oblast, kde se byste zbytkové světlo těžko hledali, např. v podzemí, lze na přístroj nočního vidění namontovat přísvit.
Tento infračervený přísvit je pro lidské oko prakticky neviditelný. Základní stavební částí nočního vidění je tzv. elektrooptický měnič – EM. Jeho „úkolem“ je usměrňovat a zrychlovat fotoelektrický proud. Podle optiky a měniče se odvíjí kvalita nočního vidění. Na tomto základě se přístroje pro noční vidění rozdělují na generace a to generace I-IV.