Dalekohledy 2
Lidé používají dalekohledy již více, než sto let. S vývojem techniky a technologie se během této doby dalekohledy zlepšovaly co se kvality optiky týče, stejně tak použitím materiálu na jeho výrobu a dalších vlastností, bez kterých si dnes dobrý dalekohled neumíme představit.
Pokud se budeme bavit o parametrech dalekohledu, budeme mluvit vždy o zvětšení. Zvětšení u dalekohledu nám udává, kolikrát se nám pozorovaný objekt přiblíží. Toto zvětšení má samozřejmě přímý vliv na jaké pozorování dalekohled využijeme. Můžeme vybírat dalekohledy pro astrologické pozorování, pro pozorování přírody, využít je můžeme při turistice, nebo myslivosti. Pamatujte si, že čím větší je zvětšení dalekohledu, tím je menší zorné pole. Díky tomu se můžete i hůře orientovat a výsledný obraz bude neostrý. Pro různé typy pozorování jsou určeny i různé typy dalekohledů. Takže něco jako dva v jednom, nebo univerzální dalekohled neexistuje. Dalekohledy můžete vybírat mezi binokuláry /dalekohledy pro obě oči/ a monokuláry /pro jedno oko/. Binokuláry jsou určeny především pro turistické pozorování, myslivost, nebo ornitologii. Monokuláry ocení především pozorovatelé noční oblohy, amatérští astrologové, nebo námořníci. Nicméně všichni, kdo si budou chtít zakoupit dalekohled budou od něj požadovat potřebné přiblížení objektu, který chtějí pozorovat. Ať už to bude myslivec na čekané, nebo amatérský astrolog při pozorování noční oblohy. Každý dalekohled má stejnou základní optickou soustavu. Ta se skládá z jedné, nebo více soustav čoček. Důležitou částí dalekohledu je okulár, tudy vchází světlo do oka. Další část dalekohledu – objektiv přes který prochází světlo do dalekohledu má vliv na jeho světelnost. Tedy čím je objektiv větší, tím má lepší světelnost. Kvalita optiky u každého dalekohledu hraje důležitou roli. Určitě zapomeňte na plastové čočky!! Sklo nic nenahradí. Antireflexní vrstva, kterou jsou čočky potaženy by měla být samozřejmostí. Nejenže zabrání nežádoucím odrazům, ale svým způsobem i chrání čočky před poškrábáním. Co se týká těla dalekohledu, dejte přednost lehkým slitinám kovu před plastem. Dalekohledy plněné dusíkem, který zabrání zamlžování, nebo voděodolné dalekohledy by neměly být něco, co je zbytečné. Určitě vám nezkazí radost víc, než když se chystáte pozorovat a máte zamlžené čočky. Stejně tak obal na dalekohled, který jej chrání proti vnějším vlivům by měl být kvalitní.
Co se týká kvality a ceny dalekohledu, nemusí zde vždy platit přímá úměra. I menší turistické dalekohledy mají kvalitní obraz a nemusí vás finančně zruinovat. Cena dalekohledu se odvíjí od konstrukce čočkové soustavy. Kvalitní dalekohledy koupíte na www.dalekohledy-puskohledy.cz.