Panoramatické výhledy na Bardejov a okolí potěší turisty

Rozhledna Bardejov Kamenná hora se dočkala obnovy

            Novou atrakci pro turisty dokončují v těchto dnech mezi Bardejovskými lázněmi a městem Bardejov. Na kopci vyrůstá dřevěná rozhledna vysoká 9,6 m, ze které je vynikající výhled na město a okolní lesy. Rozhledna Bardejov Kamenná Hora si vyžádá celkové náklady 17 942 eur. Částkou 11 100 eur přispěla KOCR Severovýchod Slovenska a zbytek dofinancuje oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ Bardejov. Informuje o tom ředitel OOCR Radomír Jančošek.

„Rozhledna Bardejov Kamenná hora se stane dominantou dolní části Kamenné hory a bude snadno přístupná po červené turistické značce z lázní i Bardejova, protože je přímo na této využívané turistické magistrále. V podstatě jde o obnovu rozhledny nad Bardejovem, která tam už v minulosti byla v části Kamenná hora mezi „Moliterkou“ a Bardejovskými lázněmi. Byla však menší – byl to přístřešek s altánkem. Po dlouhém jednání s Lesy SR se nám podařilo najít schůdnou cestu a začít realizovat projekt Obnova turistické rozhledny nad Bardejovem.

Zvláště chceme za OOCR poděkovat zhotovitelům rozhledny v Soblahově, kteří tam stejnou rozhlednu postavili před dvěma lety a nám postoupili příslušnou dokumentaci. Děkujeme autorovi rozhledny v Soblahově Miroslavu Mrázikovi, protože nebýt jeho souhlasu (autorská práva), tak bychom nestihli připravit projektovou dokumentaci (projekt, statický posudek, protipožární posudek, geodetické zaměření,…) ve stanoveném termínu. Děkujeme i projektantovi Jánovi Kvasnicovi a statikovi Jaroslavu Repovi, který nám to všechno upravil na naše podmínky, neboť máme jinou nadmořskou výšku,“ konstatoval R. Jančošek.

Dodal, že výlet k rozhledně je poměrně nenáročnou túrou vhodnou pro rodiny s dětmi i pacienty léčící se v lázních. Pro tuto klientelu bude určitě zajímavé i samostatné ohniště s lavičkami, které vznikne mimo rozhledny, turistické mapy a na 1. podlaží rozhledny přibydou i naučné tabule pro nejmenší návštěvníky. Realizátoři doufají, že tato nová atrakce ještě více rozproudí narůstající turistiku v krásném přírodním prostředí. Trasu oblibují i lázeňští hosté, kteří se zde kochají přírodou a užívají si neznečištěný vzduch, daleko od průmyslových center.

Okolí Bardejova a Bardejovských lázní se za poslední dva roky stalo atraktivní lokalitou pro cykloturisty, běžce i pěší turisty a pro rodinnou turistiku. V tomto roce v říjnu v lázních a jejich okolí přibyl v pořadí třetí léčivý singletrack, tentokrát určený pro rodiny s dětmi a proto je nazýván i FAMILY singletrack. Jméno dostal, stejně jako jeden z předchozích, podle léčivého pramene Bardejovských lázní – Lékařský singletrack. Délka vybudovaných a udržovaných, navzájem propojených pěti tras dosahuje celkem více než 8 km. Tvoří ji tři léčivé singletracky – Lékařský, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských lázních. Všechny trasy jsou již plně funkční, označené a v současnosti již využívány veřejností pro cykloturistiku, cvičení, pěší túry a procházky. Délka značených turistických stezek v okolí lázní dosahuje 35 km. Léčivé singletracky by měly přivést do Bardejovských lázní, a. s., klientelu která bude svůj volný čas využívat aktivně, ať už během nebo v sedle kola. Atraktivnost lázní pro rodiny s dětmi a malých návštěvníků se v tomto roce zvýšila. Nejen FAMILY singletrackem, ale i srpnovým otevřením druhé etapy oddechové a sportovní zóny pro děti před střediskem obchodu a služeb.

Během letní sezóny navštěvuje Bardejovské lázně, a. s., i cca dvě stě tisíc jednodenních návštěvníků, z toho odhadem cca 50 000 dětí. Pro děti lázně každoročně organizují Den dětí a malými návštěvníky jsou velmi oblíbené i Bardejovské lázeňské dny. Nejnavštěvovanější akcí v regionu je tradiční Bardejovský jarmark, který se koná v srpnu v Bardejově. Nejlákavějšími destinacemi regionu OOCR „ŠARIŠ“ Bardejov jsou Bardejovské lázně, město UNESCO Bardejov a v tomto roce přibyl i Svidník s Duklou.

V Bardejovských lázních se během roku konají atraktivní akce, jako jsou Otevření lázeňské sezóny, Alžbětinský den, Folklorní festival, Pivní festival, Hornošarišský Vinný festival. Areál lázní je každý den otevřen i pro širokou veřejnost. Hosté mají na výběr i ze dvou wellness komplexů. Větší Wellness SPA – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší je v kongresovém čtyřhvězdičkovém hotelu Alexander.

Město Bardejov a okolí jsou jedněmi z nejlepších míst pro trávení volného času a to i pro jednodenní, víkendovou i pobytovou turistiku jednotlivců, dvojic a rodin s dětmi. Bardejov a okolí jsou ideální destinací pro strávení rodinné dovolené, či výletu. Z Prešova je to 40 minut (cca 40 km), z Košic 1 hodina (80 km), z Popradu 90 minut (100 km). Návštěvníci Bardejova se těší ze stálé atrakce – bronzové sochy kata v životní velikosti, která zdobí Radniční náměstí Bardejova. Bardejov je historické město zapsané do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Právem se pyšní opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Návštěvníci zde mohou obdivovat Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, Bazilikou minor Sv. Egidia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska.

Oblíbená je i Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních a tamní Skanzen – Muzeum lidové architektury. Příjemným cílem výletů je i agroturistické zařízení v Stebnícké Huti Sluneční Majer a Zborov. Z Bardejovských lázní přes Zborovský hrad je vybudovaná okružní naučná stezka.

K atrakcím severovýchodního Slovenska patří i město SVIDNÍK, které je centrem podduklanského regionu. Kapitolu válečných dějin dokumentuje Vojenské muzeum ve Svidníku, kde jsou autentické fotografie z bojů, osobní památky, různé druhy zbraní a nálezy z bojišť o Dukelský průsmyk. V parku se nachází externí expozice těžké vojenské techniky. Ve městě Svidník se nachází i Slovenské národní muzeum – Muzeum ukrajinské kultury. Ve městě je vodní svět Aruthenia Svidník s krytými bazény a wellness. K nejnavštěvovanějším místům regionu patří Památník na Dukle. Připomíná Karpatsko-dukelskou vojenskou operaci z podzimu 1944. V areálu přírodního muzea jakož i kolem cesty do Svidníku je rozmístěno 55 kusů různé těžké bojové techniky z druhé světové války.

Více je na: www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk